Jak być rzeczniczką LGBTQ? – poradnik wg Christiny Aguilery
Christiny Aguilery raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Dziewięć studyjnych albumów, trzy EP-ki, dziewięć tras koncertowych, debiut aktorski w filmie „Burleska” u boku samej Cher, posada jurorki w amerykańskim The Voice, debiut dubbingowy w animacji DreamWorks „Rybki z ferajny” - to tylko kilka elementów jej, rozpoczętej już na początku lat 90., kariery. Nieocenione z pewnością pozostaje jej wsparcie dla queerowej społeczności, udzielane jeszcze na długo przed tym, zanim stało się to modne.
GLAAD Media Awards to coroczna uroczystość odbywająca się pod przewodnictwem organizacji Gay & Lesbian Alliance Against Defamation, podczas której przyznawane są nagrody dla różnych gałęzi mediów (z wyróżnieniem hiszpańskojęzycznych), jak również osób, które w szczególny sposób przyczyniły się queerowej społeczności. Już 30 marca jury wybierze zwycięzców spośród 300 nominowanych. Podczas 34. ceremonii uhonorowana zostanie także trójka członków i sprzymierzeńców LGBT+: portorykański raper Bad Bunny, aktor Jeremy Pope oraz właśnie Christina Aguilera. Piosenkarka otrzyma nagrodę Advocate for Change za swoje, trwające już dekady, sojusznictwo i promowanie akceptacji nieheteronormatywnej społeczności. Takie wyróżnienie przyznawane jest osobom, które przez swoją pracę zmieniły w pewnym sensie zasady gry i dokonały przełomu dla osób LGBT+ na całym świecie. Poprzednimi honorowanymi w tej kategorii byli między innymi Madonna czy Prezydent USA Bill Clinton.
Niezaprzeczalnie Christina Aguilera ma głos. Jednak, co ważne, używa go nie tylko do serwowania słuchaczom całej gamy dźwięków w najlepszej jakości. Głośno mówi również o problemach, z jakimi spotykają się osoby queer, a swojej platformy i statusu już od przeszło 20 lat używa w celu rzecznictwa dla tej społeczności, podejmując dyskusje o akceptacji i równości, i wiele więcej – zarówno na scenie muzycznej, jak i poza nią.
„You are beautiful, no matter what they say”
Pierwszym głośno odnotowanym i przy okazji dosyć odważnym ruchem Christiny w duchu wspierania społeczności LGBT+ był jeden z jej najwcześniejszych singli „Beautiful”. Należy mieć na uwadze, że początki XXI wieku wcale nie były szczególnie przyjazne dla osób nieheteronormatywnych, które pozostawały nieobecnymi w mediach. Ameryka George’a W. Busha miała wciąż bardzo ograniczony punkt widzenia – żaden stan nie zezwalał wówczas na małżeństwa osób tej samej płci, a według badań grupy Gallup 48% Amerykanów uważało, że związki homoseksualne powinny być nielegalne. Dodatkowo kariera Christiny dopiero się wtedy rozkręcała – nie miała ona jeszcze tak dużego grona fanów ani wśród społeczności LGBT+, ani poza nią. Można więc przyznać, że podjęła pewnego rodzaju ryzyko. W teledysku można zauważyć między innymi dwójkę mężczyzn całujących się na ławce oraz transpłciową kobietę zakładającą perukę i nakładającą makijaż. Dzisiaj nie wydaje się to niczym szczególnie kontrowersyjnym czy odważnym, jednak przeszło 20 lat temu ukazywanie innego obrazu miłości czy płci i nazywanie ich pięknymi, znaczyło naprawdę wiele. Piosenkarka tłumaczyła, że jej celem było „otwieranie oczu” na to, jak ważna jest widoczność i reprezentacja – dlatego umieściła członków i członkinię środowiska LGBT+ w swoim teledysku. Singiel stał się swego rodzaju hymnem osób nieprzystających do ówczesnej heteronormatywnej rzeczywistości. Sama Christina powiedziała, że piosenka jest uniwersalną wiadomością, z którą każdy może się utożsamić – każdy, kto był kiedykolwiek dyskryminowany czy lekceważony za to, kim jest. Teledysk otrzymał w 2003 roku Nagrodę Szczególnego Wyróżnienia (Special Recognition Award) na 14. edycji GLAAD i został nazwany przez Stonewall „najbardziej inspirującą piosenką dekady dla osób LGBT”. „Beautiful” jest obecnie jednym z najczęściej coverowanych utworów w historii.
5 października 2010 roku kilka setek ludzi spotkało się pod siedzibą rządu Massachusetts, aby zaśpiewać „Beautiful” jako hołd dla nastolatków, którzy popełnili samobójstwo wskutek rosnącej nienawiści wobec osób homoseksualnych w poprzedzających miesiącach.
Ostatnio wpływy Christiny zostały przypomniane nawet przez jednego z ocalałych z zeszłorocznej strzelaniny w nocnym klubie Club Q w Colorado Springs. Michael Anderson podczas zeznawania przed Kongresem w sprawie przemocy wobec osób nieheteronormatywnych powiedział: „Według słów mojej osobistej ikony, Christiny Aguilery, jesteś piękny bez względu na to, co mówią. Słowa nie mogą cię złamać, więc nie pozwól im cię dzisiaj przygnębić”. Wspominał frazę, którą piosenkarka w 2002 roku zadedykowała swój singiel społeczności queer i która dla wielu, w tym dla Michaela, stała się swego rodzaju mantrą. Zarówno utwór, jak i sam teledysk, przyniósł nowy rodzaj świadomości i współczucia w obliczu szerzącej się nienawiści. W zeszłym roku siedmiokrotna zdobywczyni nagrody Grammy świętowała 20-lecie piosenki „Beautiful” nowym wideoklipem, przypominając ludziom, jak ważne jest zaakceptowanie tego, kim się jest.
Królowa popu i drag queens
Christina ma również długotrwałą relację ze światem dragu. Mogliśmy zobaczyć ją już w 10. sezonie RuPaul’s Drag Race, gdzie przeprowadziła fantastyczną rozmowę z uczestniczkami o tym, jak inspirujące i wspaniałe są. Ale to oczywiście nie wszystko – Christina zaskoczyła wszystkich, pojawiając się na 2018 LA Pride, gdzie dzieliła scenę z mnóstwem drag queens, w tym z Farrą Moan, znaną przede wszystkim z tego, że jest podobna do Christiny „bardziej niż sama Christina”. Królowe poznały się już wcześniej – kiedy tylko Aguilera usłyszała o porównaniach, poprosiła RuPaula o zaaranżowanie ich wspólnego spotkania. Rezultat okazał się bardzo wzruszający – Farrah Moan podziękowała piosenkarce za pomoc, a ta podkreśliła wagę dragu dla nowego pokolenia queerowych dzieciaków.
Podczas światowej trasy Liberation w 2018 roku Christina każdego wieczoru gościła na scenie inną drag queen we wspólnym wykonaniu , wspólnie wykonując utwóroru „Let There Be Love”. Zapraszała na scenę także pary gejów podczas „Unless It’s With You”, często pomagając jednemu z partnerów w oświadczynach (co robiła w odpowiedzi na sekretne prośby kierowane do niej przez jej stronę internetową).
Występ Christiny na rozdaniu American Music Awards w 2012 roku może i nie był jej najlepszym, ale za to jej goście i gościnie – fantastyczni. Piosenkarka zaprosiła na scenę transpłciowe tancerki i tancerzy oraz drag queens, aby dołączyli do niej w wielkiej celebracji miłości i akceptacji. „To celebracja nas wszystkich, to rewolucja. Niech stanie się miłość!” – mówiła.
Co dobrego jeszcze zrobiła Christina?
W 2004 Aguilera stała się twarzą kampanii VIVA GLAM i we współpracy z firmą MAC Cosmetics reklamowała szminki i błyszczyki ze specjalnie dedykowanej kolekcji. Od 1994 roku MAC AIDS Fund zebrało już ponad 500 milionów dolarów na badania nad wirusem HIV i AIDS oraz zwiększanie świadomości na ich temat. 100 procent dochodów ze sprzedaży kosmetyków z linii VIVA GLAM wspiera walkę z HIV i AIDS.
Głośno oponowała także przeciwko Proposition 8 w 2008 roku – propozycji poprawki konstytucyjnej stanu Kalifornia, która miała uniemożliwić zawieranie małżeństw osobom tej samej płci. Propozycja mimo wszystko została przyjęta, a w artykule I Konstytucji Kalifornii dodano sekcję 7.5: „Tylko małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest ważne i uznawane w Kalifornii”. Dopiero w 2013 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał ją za niezgodną z prawem obowiązującym w USA i jednocześnie nieważną.
Piosenkarka w 2011 r., z uwagi na swoje oddanie i aktywizm na rzecz LGBT+, stała się również pierwszą w historii posiadaczką własnej gwiazdy na Queerowej Alei Gwiazd. Wydarzenie zostało zorganizowane przez The Abbey, najsłynniejszy gay bar w West Hollywood.
W 2016 roku, w odpowiedzi na strzelaninę w klubie nocnym Pulse w Orlando, podczas której 49 osób queer straciło życie, Christina zadedykowała utwór „Change” wszystkim tym, których dotknęła ta tragedia. Tekst piosenki był wezwaniem do historycznej zmiany oraz wołaniem o wzajemną miłość i szacunek. Cały zysk z piosenki przekazano bezpośrednio rodzinom ofiar.
Z okazji miesiąca dumy Billboard zaczął publikować tzw. listy miłosne celebrytek i celebrytów do społeczności LGBTQ. Oczywiście nie mogło w takim przedsięwzięciu zabraknąć Christiny Aguilery.
„W tym miesiącu lipcu, jak i każdego innego dnia roku, proszę wiedzcie, że dla mnie wszyscy reprezentujecie głos, który codziennie mówi mi, aby iść dalej, tryumfować pomimo przeciwności i celebrować bycie unikalną. Bo bycie unikalnymi nie sprawia, że jesteśmy inni – po prostu sprawia, że jesteśmy bardziej wyjątkowi” – pisała w 2017 roku na łamach Billboardu.
Aguilera w 2019 roku otrzymała też nagrodę Human Rights Campaign’s Ally for Equality. Przewodniczący HRC powiedział wówczas: „Aguilera jest żywą legendą i prawdziwą ikoną LGBT, która nieustannie używa swojej platformy globalnej supergwiazdy do przekazywania wieści o nadziei i inspiracji dla tych, którzy zostali zmarginalizowani”. Jej przemowa natomiast pokazała jak inspirujący i wspierający byli jej nieheteronormatywni przyjaciele, przypominając jednocześnie o dalszej potrzebie aktywizmu na rzecz zmiany w świecie. Dodała, że ludzie dalej walczą o akceptację tego, kim naprawdę są.
Natomiast w 2021 roku wypuściła własną Kolekcję Dumy, aby oddać swoje głośne wsparcie dwóm organizacjom nonprofit: TransTech oraz TransLash.
Rzeczniczka dla zmiany, czyli kto?
Używając siły muzyki, aby budować mosty i walczyć o zmianę, Aguilera zdefiniowała na nowo, co to znaczy być prawdziwą rzeczniczką dla społeczności LGBTQ. Stworzyła przestrzeń dla queerowych głosów i talentów, aby mogły zostać rozpoznane i rosnąć w siłę – od występów z przełomowymi artystkami i artystami, jak Anitta, Syd, Kim Petras, Chika i Michaela Jaé aż po potępianie legislacji anty-LGBTQ, jak kalifornijski ban małżeństw osób tej samej płci czy florydzki projekt ustawy „Don’t Say Gay” zabraniającej edukacji seksualnej w szkołach.
Ciężko byłoby zmieścić w jednym artykule każdą rzecz, którą wyróżniła się Christina Aguilera w swoim queerowym aktywizmie. Niemniej powyższy fragment jej działań ilustruje w dostatecznym stopniu jej zaangażowanie w sprawy społeczności queer, a po takiej lekturze z dziecięcą łatwością powinno przyjść uzasadnienie przyznania nagrody Advocate for Change dla amerykańskiej piosenkarki.
Dominika ZIELIŃSKA