"Wspólnie działamy lub wspólnie wymieramy. Młodzież organizuje poznański strajk klimatyczny"


24 września, na całym świecie odbędzie się organizowany przez Fridays for Future strajk klimatyczny. Poznański oddział Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, organizuje w ramach wspomnianego wydarzenia protest, który odbędzie się na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na stronie Fridays for Future, przeczytać można szczegółowe postulaty jutrzejszego wydarzenia. W ich skład, wchodzi m.in. odejście od paliw kopalnianych przez państwa globalnej północy, czy równiejsza redystrybucja szczepionek pomiędzy państwami bogatymi, a rozwijającymi się.

“MAPA (z ang. Most Affected Peoples and Areas - osoby najdotkliwiej pokrzywdzone przez zmiany klimatu) nie są bez głosu. Są nieusłyszane. Walczą o swoją teraźniejszość, nie przyszłość. NIKT nie powinien być więźniem niesprawiedliwości. Nie walczcie ZA MAPA, walczcie WRAZ Z MAPA. Oni nie są tylko zbiorem przykrych doświadczeń - musimy nagłaśniać ich bogate historie oporu.” - wybrzmiewa jeden z punktów “naszej wiadomości do każdego” ze strony Fridays for Future.

Otrzymaliśmy informację prasową od poznańskiego oddziału MSK, pod którą jako redakcja impuls.press gorąco się podpisujemy. Publikujemy pełną treść informacji:

Informacja prasowa MSK na temat jutrzejszego Strajku Klimatycznego w Poznaniu

Szanowni Państwo!

24 września o godzinie 10:00 na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpocznie się strajk klimatyczny organizowany przez poznański oddział Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Tego dnia strajkować będą aktywistki i aktywiści z całego świata jako działacze ruchu Fridays for Future. Wspólny protest ma na celu nagłośnienie problemu bierności osób decyzyjnych wobec katastrofy klimatycznej oraz postępującego globalnego ocieplenia. Wydarzenie co roku przyciąga setki poznanianek i poznaniaków w każdym wieku, którym bliskie są działania dla dobra planety.

W sierpniu bieżącego roku IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu powołany przez ONZ) opublikował szósty raport, w którym jednoznacznie stwierdzono, że zmiany klimatyczne spowodowane są działalnością człowieka, a tempo postępującego globalnego ocieplenia jest szybsze niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat. Dokument stanowi obszerną analizę 14 tysięcy publikacji naukowych z ostatnich lat, w którym 751 naukowców z kilkudziesięciu krajów i 195 reprezentantów rządów z całego świata podsumowują wiedzę dotyczącą dotychczasowej zmiany klimatu, a także prognoz dalszego przebiegu tych zmian. Pomimo, iż od publikacji raportu minął już ponad miesiąc, polska scena polityczna wciąż nie wykazuje zainteresowania problemem i kontynuuje milczenie.

24 września 2021 r. Poznań dołącza do tysięcy miast z każdego zakątka świata i wspólnie protestuje przeciwko bierności polskich władz oraz unikaniu odpowiedzialności za postępujące zmiany klimatyczne. Tegorocznym motywem przewodnim strajku ogólnopolskiego organizowanego przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”.

Mamy już dość pęknięć i podziałów w społeczeństwie. Katastrofy klimatycznej nie obchodzi wojna polsko-polsko-polska. Kryzys dotyka nas wszystkich, więc dlaczego nie mamy przeciwdziałać mu razem? Czeka nas ogromny sprawdzian z solidarności, bo niektórzy ucierpią bardziej niż inni. Mam nadzieję, że w obliczu katastrofy pozostaniemy ludźmi i wykażemy się empatią. Pojednanie między grupami społecznymi będzie wymagające, ale za konieczne uznaliśmy mówienie o nim. Nie wiem, czy naprawienie wszystkich podziałów będzie możliwe - wiem, że musimy działać pomimo różnic. Pracy jest wiele, bo czeka nas błyskawiczna dekarbonizacja naszej cywilizacji w taki sposób, aby nie zostawić nikogo na lodzie (którego pozostaje coraz mniej). Według najnowszego raportu IPCC ciągle mamy szansę na zatrzymanie ocieplenia na stosunkowo bezpiecznym poziomie, ale tylko i wyłącznie, jeśli podejmiemy działania bardziej ambitne od obecnych deklaracji polityków. Nie mamy ani chwili do straceniamówi Kajetan Nowak, student energetyki, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Mobilizacja rozpocznie się 24 września o godzinie 10:00 na Placu Mickiewicza. Inauguracja strajku wzbogacona zostanie przemowami osób na temat grup społecznych najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu. Oprócz aktywistek i aktywistów będą też przemawiać goście z całej Polski, którzy zostaną zapowiedzeni wkrótce. Marsz przejdzie ulicami: św. Marcin, Ratajczaka, Kościuszki, Półwiejską i Szkolną. Zakończenie wydarzenia przewidziane jest na Starym Rynku.

Podczas strajku wspólnie poprowadzimy poznanianki i poznaniaków ulicami ścisłego centrum miasta przede wszystkim dlatego, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych sojuszniczek i sojuszników, ale także w celu ukazania wszechogarniającej nas betonozy w samym środku Poznania. Z roku na rok obserwujemy coraz częstsze praktyki usuwania zieleni miejskiej i zastępowania jej kostką brukową. Takie działania mają katastrofalne skutki z tego względu, że nie tylko pozbawiają przechodniów dostępu do cienia, który może być wybawieniem w upalne dni, ale także powodują zatrzymanie wody, która nie mogąc przedostać się do ziemi, zalewa nasze ulice. Tegoroczne lato pozwoliło nam doświadczyć zarówno pełni upalnego słońca w centrum miasta bez możliwości odpoczynku pod drzewem, jak i spektakularnej ulewy, która zatrzymała cały Poznań. Wiemy, że wspólne działanie ma moc i już nieraz udało nam się zmusić władze do reagowania na nagłaśniany przez nas problem. Idąc ramię w ramię walczymy dla dobra przyszłych pokoleń, a także godnego życia każdego z nas. To my, już teraz musimy zdecydować, czy działamy, czy wymieramy – mówi Natalia Brodewicz, studentka zarządzania, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Działaczki i działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu zapraszają również do wzięcia udziału w Banerowaniu Przedstrajkowym, które odbędzie się 17 września o godzinie 16:00 przy ul. Św. Marcin 75 (Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska). Podczas spotkania wspólnie będzie można stworzyć plakaty, banery i ilustracje, które później towarzyszyć będą osobom uczestniczącym w strajku.

– Na przestrzeni ostatnich lat oddziaływanie kryzysu klimatycznego na życie planety, stało się coraz bardziej zauważalne. Nawet opublikowany w sierpniu raport dotyczący efektów działalności człowieka, został aktywnie zignorowany przez polskie władze. Sytuacja, z którą musi się borykać cała ludność świata oraz przez którą ucierpią kolejne pokolenia młodych ludzi nie jest naszym fanatyzmem. Tytułowe „Wspólne działanie” ma na celu zwrócenie uwagi na problem, który przez ignorancję doprowadzi do „wspólnego wymarcia”. Mamy nadzieję, iż brak zainteresowania organów władzy panującą już od wielu lat sytuacją, ulegnie zmianie dzięki dobrze uzasadnionej presji społecznej. Czas najwyższy aby polskie instytucje dostrzegły konsekwencje swojej zaściankowości i posłuchały donośnego głosu obywateli - mówi Zuza Żylińska, uczennica szkoły średniej, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Więcej informacji na temat Strajku Klimatycznego w Poznaniu znajduje się na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku Poznańskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego: https://fb.me/e/19grSD2Dm .

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do nas w piątek 24 września o godzinie 10 na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu!

Z wyrazami szacunku

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny