Nadchodzi Impuls

Godziny spotkań na Discordzie, nieprzespane noce spędzone na planowaniu, ustalaniu i przede wszystkim ciągłym działaniu. Wszystko po to, żeby 8 maja móc powiedzieć: „Jesteśmy gotowi i gotowe, przedstawiamy wam Impuls”.

Nadal nie możemy się otrząsnąć po tym, co wydarzyło się 8 maja w warszawskim studiu Las. Sobotnie wydarzenie było prawdziwym zwieńczeniem kilku miesięcy ciężkiej, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonującej pracy. Dziesiątki ludzi – osób aktywistycznych, kreatorów, uczniów, studentów – zebrało się po to, by wspólnie zacząć zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze i oficjalnie rozpocząć działalność Impulsu. W ramach eventu startowego im.ready przeprowadziliśmy wartościowe wywiady, zorganizowaliśmy mały koncert, panel dyskusyjny o nowych mediach, a co najważniejsze pokazaliśmy nasze cele i po co naprawdę tu jesteśmy. A to wszystko za sprawą wyjątkowych gości oraz niezastąpionych prowadzących – Kasi Babis i Dominika Bosa.

Może warto wyjaśnić czym w zasadzie jest Impuls. Impuls to zbiór ludzi bardzo nieprzypadkowych, cechują nas progresywne poglądy, młody wiek i przede wszystkim niesamowita moc sprawcza – to dzięki niej postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce i założyć fundację od zera. Naszym celem jest przede wszystkim wsparcie od ludzi młodych, dla ludzi młodych – na każdej możliwej płaszczyźnie. Chcemy edukować na tematy ważne i pomijane przez polskie szkolnictwo, przedstawiać wiedzę, która ma praktyczne odniesienie w rzeczywistości i dać młodym platformę, dzięki której ich głos zostanie usłyszany. Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy stan polskich mediów, które skupiając się na sensacji, już dawno zatraciły sens rzetelnego dziennikarstwa. Widzimy też bagatelizowanie przez nich poważnych problemów, codziennie spędzających nam sen z powiek. Obserwujemy również toksyczne zachowania na arenie politycznej, które coraz bardziej przypominają szaradę niż rządzenie. Chcemy przedstawiać świat z naszej perspektywy, zabrać głos i pokazać, że można inaczej.

W jaki sposób zamierzamy to zrobić? Stworzyliśmy strukturę, która w pełni odpowiada na potrzeby młodych ludzi. Składa się z trzech filarów: filaru medialnego, filaru liderskiego oraz filaru projektowego.

W ramach filaru medialnego powstała redakcja internetowa impuls.press, zrzeszająca młodych redaktorów – studentów, uczniów, osoby obserwujące świat i wyciągające wnioski. Nasza redakcja jest bezpieczną przestrzenią do wyrażenia własnej opinii w zakresie ważnych dla młodych ludzi tematów, które często są pomijane przez media głównego nurtu – klimatu, równości oraz edukacji. Nie chcemy się ograniczać do tylko jednej platformy, zamierzamy dać młodym pełne możliwości do działania – dlatego planujemy poszerzenie naszej działalności o kanały na YouTube oraz podcasty, dzięki którym zyskają praktyczne doświadczenie i wiedzę o nowych mediach.

Z kolei zadaniem filaru liderskiego jest edukowanie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą chcieli się sprawdzić w roli osób liderskich. Za pomocą programu impuls.academy przeprowadzimy wszystkie niezbędne szkolenia z umiejętności miękkich, które przydadzą się każdej osobie koordynującej. Nasze działania zamierzamy opierać o takie wartości jak: równość, sprawiedliwość społeczna czy demokracja. Pod okiem czujnych mentorów będziemy pokazywać, jak przemawiać do ludzi, jak koordynować zadaniami i w jaki sposób obudzić w innych moc sprawczą do działania. Nie chcemy powielać szkodliwych stereotypów, chcemy przekazać możliwie jak najbardziej praktyczną wiedzę.

Natomiast filar projektowy ma za zadanie wspierać młodych ludzi we wszelakich inicjatywach – pomagać w finansowaniu i realizowaniu projektów społecznych, wspierać badania oraz twórcze pomysły, które w przyszłości mogą się przerodzić w coś wielkiego. Chcemy dać osobom aktywistycznym narzędzia, warsztat i zaoferować potrzebne dla rozwoju wsparcie. Filar powstaje ze szczególną myślą o osobach zaangażowanych w nasze szkolenia liderskie, które dzięki nauczeniu się odpowiednich umiejętności będą w stanie tworzyć własne projekty.

Czeka nas zdecydowanie mnóstwo pracy, ale jesteśmy zmotywowani i gotowi do działania jak nigdy wcześniej. Wierzymy, że to co robimy ma sens. Zachęcamy do wspierania naszej inicjatywy i mamy nadzieję, że tak jak my poczujecie niedługo Impuls do działania.

Zuzanna GRZEGORZEWSKA